O bramce szumowej, inaczej, konkretnie, nieładnie, dosadnie.

2021-12-16

Dzisiaj zapraszam do tematu bramki szumowej.

Niegdyś zrobiłem o niej kilka podcastów, które znajdziecie na moim kanale.


Pomyślałem jednak, że przyjrzymy się bramce szumowej z innej strony.


Zacytuję vikipedię.

Idąc za jej tropem przeczytamy:


Bramka szumów (ang. noise gate) - urządzenie elektroniczne lub program komputerowy używany do regulacji głośności sygnału audio i służący do eliminacji niepożądanych dźwięków (szumów, przydźwięków) pomiędzy użytecznymi frazami sygnału audio.

Jeżeli sygnał wprowadzany do bramki ma wartość niższą od ustawionej wartości progowej, to na wyjściu bramki nie otrzymuje się żadnego sygnału - bramka pozostanie "zamknięta". Podanie na wejście bramki sygnału wyższego lub równego wartości progowej spowoduje "otwarcie" bramki - na jej wyjściu pojawi się wprowadzony sygnał.

Urządzenie to wykorzystywane jest często w połączeniu z gitarą elektryczną, zwłaszcza podczas korzystania z efektów obniżających dynamikę (np. przesterów, kompresorów) których skutkiem ubocznym jest wzrost niepożądanego szumu i przydźwięku, zatem zadaniem bramki jest wyciszanie toru sygnałowego, gdy gitarzysta nie szarpie strun.


No i to wszystko prawda.

Dzisiaj jednak gdy technika ostro poszła w górę, producent audio Izotope wymyślił nawet moduł do wycinania brumów gitarowych.

Najnowszy RX 9 ma w pakiecie coś, co nazywa się

RX gitar the noise.

tutaj świetnie możemy sobie tego posłuchać i uzmysłowić jak to brzmi.


https://www.youtube.com/watch?v=URwfWl3E5k0&ab_channel=MusicTechHelpGuy


Czemu gitary i bramka?

A bo faktycznie noise gate które dzisiaj używa się jako pierwszej broni do wycinania oddechu, mlasków, szumów, niegdyś używało się właśnie by wywalić niechciane dźwięki brzdęki i brumy jak usłyszeliście na tym filmiku.

Czyli by usunąć burczenie brumienie tanich pieców gitarowych, tło otoczenia oraz inne przydźwięki.

Dopiero później uznano, że można zastosować bramkę w audiobookach czy podcastingu.

Nie polecam stosować bramki szumowej na pozbycie się mlasków, oddechów gdyż od tego są odpowiednie narzędzia jak pluginy wycinające oddech, żeby nie wspomnieć, że człowiek oddycha i naturalnym jest zostawić oddechy.

Nie jestem nawet zwolennikiem ich ani wycinania, ani wyciszania.

Są jednak wyjątki, gdy powinno się zwrócić na to uwagę.

1.oddech palacza:

Nikt nie lubi smrodu papierosu, jak i nikt nie lubi okropnego oddechu obleśnych niechigienicznych zapchanych rur przepalonych, które przejarane pchają studio podczas montażu dźwięku.

Wtedy miast chhhhchhh zwykłego  oddychania montując palacza, słychać rhhrrrhhhrrhhhrrhhhrrr z ostrym sssszzzzzzrrrrrrrrrrrrrrrrrrr aż czuć smród z jego obleśnych smrodzących śmierdzących płuc.


wtedy zdecydowanie polecam palaczowi nie palić, bo szkoda życia, a realizatorowi takie oddechy zdecydowanie życia pozbawiać.

90 procent palaczy ma obleśnie głośny oddech źle brzmiący i to uzasadniony przypadek, w którym warto taki oddech poddać śmierci, bo śmierdzi.

W innych przypadkach nie uznaję sensu wycinać oddechu, pozbawiać człowieka życia, i używać noise gate gdyż nie do tego służy.

Wracając teraz do podcastu i moich kursów bo przecież napisałem, że podcasty, że bramki używa się również w audiobookach, że można itd itp.


Od początku dobrego poziomu dźwięku chcę byście byli świadomi.

Dobrze użyta ustawiona bramka szumowa również wytnie mlask czy oddech.

tyle, że trzeba to robić umiejętnie i z głową.

w tym tutorialu pokazuję dokładnie jak ustawić noise gate.

zapraszam serdecznie do zakupu każdego kto świadomie chce nauczyć się produkcji dźwięku.

Celem tego wpisu nie jest zakup 10000 tych tutoriali a kilka świadomych zakupów.

dlatego właśnie napisałem wszystkie za i przeciw wady i zalety z użycia noise gate.

https://dobrypoziomdzwieku.pl/s/noise-gate1630493377.html